| Hafif Çelik Sistemler | Korgun Grup

Card Image

ÇELİK ÜZERİNE....

Antik Roma döneminin en önemli mimarları Vitruvius, iyi bir yapı için kullanışlılık, sağlamlık, güzellik etmenlerinin gerekli olduğunu ileri sürmüştür. Yapı aslında uyumlu bir bütünlüktür.

Modern öncesi dönemde mühendis ve mimar için aynı kişiye atıfta bulunulurdu. Yapıda taşıyıcı sistem – mimari tasarım uyumu Günümüzde ise artık bir yapının mühendisi ve mimarı farklı kişiler olduğu için özellikle ülkemizde bu uyum kayboluyor. İnisiyatif genellikle işin ehli olmayan kişilerde kalıyor.

Yapılarda hem taşıyıcı sistemde hem de mimari projelerde tek tipleşme meydana geliyor. Bugün çevremize baktığımızda, yapılarda büyük oranda, mimari yaratıcılıktan uzak betonarme binalar görüyoruz.

Ve içinde kuvvetli sertlik bulunan demiri indirdik. Ve onda insanlar için pek çok menfaatler (faydalar) vardır. ( Hadid, 25 )

Ahşap sistemlerin azalmasıyla beraber yerel mimariyi kaybediyoruz. Betonarme sistemler kullanarak yapıları ağırlaştırıyor, estetikte kabalaştırıyoruz. Çelik ile gökdelenler inşa ederek yapıda kibre yöneliyoruz. Şehirleri kente, evleri konuta, medeniyetleri uygarlığa çeviriyoruz. Asırlar sonra yapılacak arkeolojik kazılarda günümüzün eşyaya bakışı, mimari kültürü hakkında nasıl bir bilgi elde edecekler tam olarak tahmin edemiyoruz.

Ne gelenekten koparak (taş, toprak, ahşap) ne de modern olana karşı koyarak (betonarme, çelik, cam) bir çözüm üretilebileceğimizi sanmıyorum. Diyalektiğe ihtiyacımız var. Hem geleneği hem moderni hem dünü hem de bugünü bir arada alabiliriz.

Yatay mimaride böyle bir çözümü bizlere hafif çelik sunuyor. Çeliğin hafifliğini ve mukavemetini, ahşabın dayanım ve kaplama özelliğini kullanarak.


İletişim

Keresteciler San. Sit. Adnan Menderes Bulvarı No:26/B Kahramankazan/ANKARA

Phone Icon +90 541 491 11 61 İletişim

E-Broşür

Hakkımızda daha çok bilgi almak için tıklayınız.

E-Broşür